Tento rok 12. května oslavujeme dva významné mezinárodní dny – Den matek a Mezinárodní den zdravotních sester a ošetřovatelství. V našich charitních řadách máme přes 1 600 zdravotních sester, které jsou často nuceny zvládnout obě role – matky a zdravotní sestry. O zdravotních službách Charity a skloubení těchto dvou rolí jsme si povídali s Bc. Ludmilou Kučerovou, Dis. – manažerkou pro advokační činnost v oblasti zdravotnictví a dlouholetou bojovnicí za práva zdravotních sester.
Bc. Ludmila Kučerová, Dis.
Manažerka pro advokační činnost Charity Česká republika – oblast zdravotnictví má na starost zajištění spravedlivých podmínek a jednotné metodické vedení zaměstnanců zejména v oblasti domácí zdravotní péče. Je rovněž iniciátorkou organizace Qualitas Optima 2020 zaměřující se na podporu všeobecných a praktických sester.
Charita Česká republika je největší nestátní poskytovatel zdravotních služeb. Jaké zdravotní služby poskytuje?
Profil zdravotních služeb, které Charita poskytuje, se stále rozšiřuje. Jako první to byla domácí zdravotní péče. Přibyla zdravotní péče v pobytových zařízeních, tj. v domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem i domovech pro lidi se zdravotním postižením. Dalším posunem bylo zakládání hospiců. Nejmladší je mobilní specializovaná paliativní péče a ruku v ruce s ní vznikaly i ambulance léčby bolesti, paliativní ambulance nebo ambulance fyzioterapie. Myslím, že s rozvojem telemedicíny se budou zdravotní služby Charity stále rozšiřovat.
pozn.r.: Telemedicína je přenos lékařských informací od pacienta k doktorovi za pomoci telekomunikačních a informačních technologií: videohovor, e-maily a další. Pomocí těchto technologií je zjišťován stav pacienta.
Ludmila Kučerová, foto: Jakub Žák
V čem se liší poskytované zdravotní služby Charity od jiných poskytovatelů?
Sestry Charity se pyšní tím, že poskytují - dovoluji si říct -„nejkvalitnější“ péči. Od samého počátku provozování domácí zdravotní péče si charitní sestry zakládaly na tom, že „své“ pacienty mají vzorně ošetřené, když jim času nepřidají, tak rozhodně neuberou.
Kvalitu začaly budovat i tím, že průběžně sepisovaly standardní ošetřovatelské postupy k výkonům, které se postupně v domácí péči začaly provádět. A to je nyní dotaženo k dokonalosti „standardy v mobilu“. Mobilní aplikaci standardních ošetřovatelských postupů mají i při offline připojení sestry stále při ruce. A nejen to, auditní funkce dovoluje vrchní sestře ověřovat znalosti jak u nově nastupujících sester, tak průběžně i u všech stálých pracovníků. To je jistota, že stejně kvalitně provede u pacienta výkon sestra jak Plzni, tak v Ostravě či Brně. Manažerská aplikace, kterou mají kromě vrchních sester i ředitelé, mimo jiné monitoruje 24h využívání aplikace a to jmenovitě až na jednotlivá pracoviště. Je to převratný systém kontroly kvality, který naše odborná společnost QO2020 vyvinula.
Co je to Qualitas Optima 2020 (QO2020)?
Je to odborná společnost nelékařských zdravotnických pracovníků, pracujících v Charitě, která byla právě v roce 2020 založena. Tím se Charitě otevřela nová možnost podávat do pracovní skupiny k seznamu zdravotních výkonů návrhy na nové výkony, ale třeba také možnost účasti ve výběrových řízeních na poskytování domácí péče na krajích v pozici odborníka. Společnost se zaměřuje také na průběžné vzdělávání zejména prostřednictvím webinářů.
Nemocní lidé jsou nejkřehčím článkem naší společnosti. Jsem ráda, že naše sestry je umí nejen odborně ošetřit, ale také povzbudit a potěšit. Sdílet s druhým jeho bolest a utrpení je právě tak důležité jako odborná aplikace léčiv. V tom spočívá poslání charitní sestry, ve kterém se snažím své kolegyně povzbuzovat. Zároveň prezentuji jejich kvalitní práci na úrovni zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví ČR, kde spolupracuji při tvorbě vyhlášek a zákonů, aby byla služba charitních sester náležitě oceněna,
říká Ludmila Kučerová.
Letos vychází Mezinárodní den sestřiček na stejný den jako Mezinárodní den matek. Jaké to je skloubit tyto dvě role dohromady?
Já jako nejdůležitější vlastnost sestry vnímám schopnost improvizace. A ta je důležitá i v rodině. Proto se tyto role spolu dobře snoubí. Sestry mají také velkou schopnost empatie. I to je v rodině nepostradatelné. Umění naslouchat, umění posloužit, umění vědět si rady i tam, kde ostatní jsou bezradní. Tak se dá i zázračně vyřešit otázka času. Někdy totiž nezáleží na délce času, který mám pro druhého, ale na kvalitě, jakým ho využiji. Mohu vedle druhého sedět celý večer a koukat při tom do mobilu, ale mohu s ním být třeba jen 10 minut a sdělit mu, jak je pro mě důležitý a jak ho mám ráda. Vychovávat děti (i manžela) k samostatnosti a odpovědnosti jim přináší obrovský vklad do života. Nezapomínat na pochvaly a sdílení svých profesních zážitků – samozřejmě v míře výchovné či úsměvné.
Co byste poradila sestřičkám, které s touto profesí teprve začínají?
Nebojte se!
Sestra, to je životní role, která je nádherná. Člověk do ní vrůstá a ona ho pohltí. Nebojte se vyhoření. Vždyť kdo dává, dostává – mnohem víc přijme, kdo ztrácí, nalézá sebe i jiné – tak se to zpívá v písničce „Učiň mě Pane nástrojem, ať zářím Tvým pokojem“.
S Ludmilou Kučerovou jsme před rokem natočili podcast o těžkostech i krásách umírání doma. V rozhovoru přibližuje práci zdravotních sester v Charitě, financování domácí péče a vysvětluje, že můžeme poznat, že náš milovaný člověk skutečně odchází.
Děkujeme všem sestřičkám a maminkám za jejich péči, něhu, umění naslouchat a za tu spousty kvalitně věnovaného času všem potřebným.♡
Charita Česká republika v roce 2023 disponuje 179 zdravotnickými zařízeními, kde pracuje 1 664 sester, které ročně ošetří celkem přes 70 tisíc pacientů.